GenelRaporlar

21.yüzyılda Uluslararası Türk Dünyasında Dil, Edebiyat, Kültür Sempozyumu Sonuç Bildirgesi

Ulusal Strateji Merkezi (USMER) ev sahipliğinde düzenlenen “21.yüzyılda Uluslararası Türk Dünyasında Dil, Edebiyat, Kültür Sempozyumu” başarıyla tamamlandı. Sempozyumda 9 ülkeden 59 bilim insanı bildiri sundu.

Türk dünyasında ‘Dilde, fikirde, işte birlik’ amacıyla toplanan sempozyumda, Asya çağının yükselişinde Türklerin öncü konumuna ve Türkçe’nin büyük kültür ve bilim mirasına vurgu yapıldı.

TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’e, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Lemara Selendili’ye, Düzenleme Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Zilola Khudaybergenova’ya plaketlerini sunan ve sempozyumun kapanış konuşmasını yapan USMER Başkanı Şule Perinçek şu ifadeleri kullandı:

“Görev Vakfı ve Ulusal Strateji Merkezi olarak büyük bir onurla ev sahipliği yaptığımız 21.yüzyılda Uluslararası Türk Dünyasında Dil, Edebiyat, Kültür Sempozyumu başarıyla sonuçlandırdık. Türk bilim ve kültür dünyasının eşsiz mirasına ve birikimine hayranlıkla tanıklık ettik. Onlarca bildiriyi soluk almadan dinledik. Türk dünyasına günler saatler yetmiyor. Umarız bir dahaki yıl sağlık içinde kucaklaşarak, yeni başlıklarla, yeni sempozyumlarda buluşuruz. Değerli hocalarımıza, düzenleme kuruluna ve bilim kuruluna, emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız. “

Sempozyum’un Düzenleme Kurulu üyesi ve son oturumun başkanı Dr. Aziz Gökçe’nin açıkladığı sempozyum sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaşmaktan memnuniyet duyarız:

21. Yüzyılda Uluslararası Türk Dünyasında Dil Edebiyat Kültür Sempozyumu, 4-5 Aralık 2021 tarihinde, Ulusal Strateji Merkezi’nin (USMER) ev sahipliğinde toplandı. Sempozyumumuz, bilimsel katkılar ve tartışmalarla ulaştığı verimli sonuçları aşağıdaki Sonuç Bildirgesiyle Türk Dünyasına ve bütün insanlığa sunar.

Atlantik Çağının sonuna gelmiş bulunuyoruz. İnsanlık, Asya Uygarlığı’nın Yükseliş Çağına giriyor.

Türk devletleri, Asya uygarlığının yükselişinde öncü konumlarda olacaklardır.

Asya uygarlığının yükselişi, aynı zamanda diğer Asya dilleriyle ve kültürleriyle el ele Türk dilinin, Türk edebiyatının ve Türk kültürünün yükselişidir.

Batılı bilim adamlarının deyişiyle “Eğer Tanrı bir dil yapmış olsaydı, o dil Türkçe olurdu.”

Türk dili ve kültürü, büyük imparatorluklar ve uygarlık birikimiyle geleceğin dünyasının kuruluşuna tarihî katkılarda bulunacaktır. Bu nedenle dilimizi, edebiyatımızı insanlığın kültür birikimine sunmak, çağın görevidir.

Pasifik Okyanusu’ndan Atlas Okyanusu’na kadar yeryüzüne yayılan Türk dilinin bütün lehçelerini olanca özgünlüğü ve zenginliğiyle koruyarak geliştirmek yönündeki çalışmaları yoğunlaştırma kararındayız.

Öte yandan Türkçe konuşan halkların ortak bir dil geliştirmeleri kaçınılmazdır. Sempozyumumuz bu nedenle “Dilde, Fikirde ve İşte Birlik” sloganıyla toplanmıştır.

Ortak dilimizi geliştirmek ve zenginleştirmek, öncelikle Türkçenin en geniş coğrafyamızdaki birikimini değerlendirmekle mümkündür. Türk dillerinin bütününü büyük dil kaynağımız olarak hayata geçirdiğimiz zaman, Türkçemizin ne kadar zengin bir dil olduğunu da görmüş olacağız. Türkçe, yükselen uygarlığın önde gelen dillerinden biridir.

Orhun yazıtlarından Kaşgarlı Mahmut’a, Yunus Emre’den Ali Şir Nevai’ye kadar dilimizin zengin kaynaklarını geleceğin Türkçesine kazandırmak önümüzdeki büyük görevdir.

Önümüzdeki yıllardaki çalışmalarımıza, uygarlık ve bilim dili Türkçenin Asya uygarlığının yükselişinde tarihi görevler üstlenmesi anlayışıyla devam etme kararlılığımızı Türk Dünyasına ve insanlığa bildiriyoruz.

Saygılarımızla.

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı