Genel

Başsağlığı

Danışma Kurulu üyemiz, Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı, değerli hocamız Sn. Prof. Dr. Celalettin Sencer İMER’in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendik.

Korona virüs sebebiyle 6 Ocak 2022 günü kaybettiğimiz Sencer İmer hocamızın yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır dileriz.

Hocamızın cenazesi 8 Ocak 2022, Cumartesi günü öğle namazını müteakiben Kocatepe Cami’nden kaldırılacak ve Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedilecektir.

Sencer İmer:

Tam adıyla Celalettin Sencer İmer, 1942 yılında Ankara’da doğdu. Liseye kadar olan öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra 1960 yılında devlet bursu ile üniversite eğitimi için Almanya’ya gitti. Berlin Teknik Üniversitesi’nden 1965 yılında metalurji yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1968 yılında doktor ünvanını aldı. 1973’de Berlin Teknik Üniversitesi’nde metalurji alanında doçent oldu. 2004 yılında profesör oldu.

1973-1982 yılları arasında Berlin Teknik Üniversitesinde bilimsel çalışmalar ve öğretim üyeliği yaptı. 1982-1992 yılları arasında BM uzmanı olarak DPT de müşavirlik ve çeşitli bakanlara danışmanlık yaptı.

Erdemir, Asil-çelik ve Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş. (TDÇİ) Yönetim Kurulu üyeliği ve başkan vekilliği görevlerinde, 1989-1992 yıllarında Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş. (TDÇİ) genel müdürlüğü görevinde bulundu. 1992’den beri Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde öğretim üyeliği yapıyordu. Ayrıca Hacettepe ve TOBB üniversitelerinin uluslararası ilişkiler bölümlerinde Türkiye Ekonomisi ve karşılaştırmalı ekonomi dersleri veriyordu.

1995 den beri Kardemir kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesi, 10 yıl başkanlığını yaptığı Türk-Alman mesleki eğitim vakfı Meksa’nın kurucu ve yönetim kurulu üyesiydi. Birinci dereceden Alman Devleti Hizmet Nişanı sahibiydi. 2009-2013 yılları arasında AKSARAY Üniversitesi İİBF Dekanı olarak görev yapan İmer, son olarak Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde bölüm başkanlığı görevini yürüttü. Sencer Hoca akademik görevinin yanı sıra Anka Enstitüsünde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Ulusal Strateji Merkezi’nde Danışma Kurulu üyeliği görevlerini yürütüyordu.

6 Ocak 2022 günü hayata gözlerini yuman Sencer İmer, evli ve 3 çocuk babasıydı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı