Genel

Filistin Bağımsızlık Mücadelesinin Dünü, Bugünü, Yarını

Ulusal Strateji Merkezi (USMER) ev sahipliğinde düzenlenen “Filistin Bağımsızlık Mücadelesinin Dünü, Bugünü, Yarını” başlıklı çevrim içi etkinlikle emperyalizme direnen Filistin’in mücadelesi alanında seçkin isimlerle kapsamlı şekilde ele alındı ve bu mücadelenin önemi bir kez daha ortaya konuldu.

3 Mayıs 2021 günü USMER Başkanı Utku Reyhan’ın yönetiminde gerçekleşen ve Teori Dergisi YouTube hesabı üzerinden canlı yayınlanan etkinlikte Filistin Devleti Türkiye Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hasan Turan, İran İslam Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Mohammad Farazmand ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Enç konuşmacı olarak yer aldılar.

Utku Reyhan’ın açış konuşmasıyla başlayan etkinlikte Dr. Faed Mustafa son dönemde Kudüs’te yaşanan gelişmeleri aktararak siyonist terörün güncel saldırılarının altını çizdi ve Filistin Devleti’nin uluslararası hukuksal konumunun BM tarafından tanınan diğer tüm devletler gibi tescillenmesi gerektiğini vurguladı. Büyükelçiden sonra sözü devralan Hasan Turan, konunun tarihi aşamalarından bahsederek bu meselenin İsrail sorunu olarak isimlendirilmesi gerektiğini, Filistin sorunu olarak isimlendirmenin yanlış olacağını belirtti. Turan, bölgesel hatta küresel olan bu soruna ancak Filistin’in yanında yer alan ülkelerin düşünsel ve kültürel ayrılıklarını kenara bırakarak ortak mücadele içinde karşı konulabileceğini, bunun insani bir görev olduğunu hatırlattı. Hasan Turan’ın ardından sözü alan Mohammad Farazmand İran’ın bu konudaki tutumunu tarihsel olarak anlatarak ABD başta olmak üzere emperyalist batılı devletlerin İsrail’e verdiği desteğin yalnızca Filistin’le sınırlı kalmayıp bölgedeki tüm sorunların kaynağı olduğunu açıkladı. Birlik ve dayanışmanın bölgesel sorunların çözümünde kilit rol oynadığını ifade eden büyükelçi Filistin’in bu haklı direnişini canlı tutmak için İran’ın yanlarında olmaya devam edeceğini dile getirdi. Son olarak sözü alan Prof. Dr. Ercan Enç gençlik yıllarında destek için Filistin’e gittiği mücadele kamplarını anlatarak Türkiye’nin bu meseleye bakışının yıllar içindeki gelişimini ortaya koydu. ABD’nin son yıllardaki gerilemesinin siyonizmin de gerilemesine işaret ettiğini belirten Enç Filistin’in zaferi için umut tazeledi.

Alanında seçkin isimlerle kapsamlı bir şekilde Filistin bağımsızlık mücadelesinin dünü, bugünü ve yarınının ele alındığı bu ekinlik, Türkiye’de birbirinden farklı siyasi görüşlerin Filistin konusunda ortaklaştığını ve bu ortaklaşmanın sadece Türkiye’yle sınırlı kalmayarak bölgede emperyalizme direnen tüm devletler nezdinde de gerçekleştiğini gösterdi.

Etkinliğimizin tam kaydına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz:

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı