Genel

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE TARIMA ETKİLERİ ÇALIŞTAYI

Ulusal Strateji Merkezi tarafından düzenlenen “İklim Değişikliği ve Tarıma Etkileri” çalıştayında, iklim değişikliği konusundaki güncel tartışmaları bilimsel bir çerçevede ele almak ve tarım sektöründeki mevcut durumu, riskleri, çözüm yollarını değerlendirmek üzere uzmanlar bir araya geldi.

13 Haziran 2021 günü gerçekleşen ve Teori Dergisi YouTube kanalında canlı yayınlanan çalıştayda Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlkay Dellal, Ege Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Çakır, Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız ve televizyoncu – yazar Galip Umut Özdil konuşmacı olarak yer aldı.

Çalıştayda iklimi etkileyen faktörler, kuraklık, kirlilik, müsilaj nedenleri ve sonuçları ile tartışıldı. Kuraklık ve kirlilikle mücadelede yapılması gerekenler tespit edildi. Tarım sektöründe hatalı uygulamaların sosyo-ekonomik sonuçları, Türkiye’nin kalkınmasında tarımın önemi, uluslararası düzlemde rekabet gücünü arttıracak büyüme için alınması gereken tedbirler ele alındı.

Etkinliğin kaydına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz:

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı