Genel

Kurucu Başkanımız Servet Cömert’in Vefatının 7.Yılı

Strateji Merkezimizin kurucu başkanı “Komando yürekli erdemli komutan” E. Tuğgenerel Servet Cömert’i aramızdan ayrılışının 7. yılında saygıyla anıyoruz. Hedeflerini gerçekleştirmek için çabalarımız devam edecek.

Servet Cömert Kimdir?

Servet Cömert uzun yıllar, Milli Güvenlik Akademisi ve Harp Okulları’nda strateji alanında öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

1974’de Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan isimler arasında olan Emekli Tuğgeneral Cömert, Nisan 2010’dan itibaren İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı oldu.

Servet Cömert’in özelleştirme, jeopolitik ve strateji konularında çok sayıda bilimsel yayını bulunuyor.

25 Mayıs 2014’te 74 yaşında hayata gözlerinin yuman Servet Cömert’in kabri Yedikule Mezarlığı’ndadır.

Özgeçmişi

1940 yılında Artvin’in Ardanuç ilçesinin Cevizlik köyünde doğdu. İlkokulu kendi köyünde, ortaokulu Çumra/Konya’da, liseyi Kuleli Askeri Lisesi’nde okudu. 1960’da Kara Harp Okulu’ndan P. Atğm. olarak mezun oldu.

Piyade Sınıf Okulu’nu 1961’de Çankırı’da tamamladı. 1974’de Kara Harp Akademisi’nden Kur. Yzb. olarak mezun oldu. 1977’de Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirdi.

Yurt içinde ve yurt dışında meslek içi muhtelif kurslarda eğitim aldı. Bu kurslar içinde yoğunluğu; Dağ Harekatı, Komando ve Özel Kuvvetler ile Paraşüt ve ABD’de Ranger (Komando) eğitimleri teşkil etmiştir.

Kara Kuvvetlerinin çeşitli birliklerinde Kıta ve Karargah hizmetlerinde bulundu.

1964-1966 döneminde Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’nda hizmet verirken, Mücahit Birlikleri’nin temel askerlik eğitimlerine katkıda bulundu. 1974’de Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldı.

Gökçeada’da 5. Komando Alay Komutanlığında bulundu.

NATO’da SHAPE Karargahında (Belçika) eğitim gördü , Napoli’de AFSOUTH’da sürekli görevde , İzmir’de LANDSOUTHEAST’de Daire Başkanlığı ve Kurmay Başkan Yardımcılığı yaptı.

1988’de Tuğgeneralliğe terfi etti. Bu dönemde Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı , 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı olarak çalıştı. 1992’de Ardahan’da 25. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı yaptı ve aynı yılın Ağustos ayında emekli oldu.

S.Cömert emekli olduktan sonra İstanbul’da Türk Tarih Araştırmaları Vakfı’nda fahri olarak çalıştı. Daha sonra Harp Akademileri’nde 9 yıl araştırmacı ve Jeopolitik ve Strateji konularında öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu dönemde bazı gazete ve dergilerde makale ve tercümeleri yayınlanmıştır. Özelleştirme , Jeopolitik ve Strateji konularında yayınları mevcuttur.

Milli Güvenlik Akademisi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı.

Ülkeye hizmetin devamlılığına inanan E. Tuğgeneral Servet Cömert, 4 Haziran 2006 tarihinde İşçi Partisi üyesi oldu.

İşçi Partisi’nin 22-24 Aralık 2006 tarihlerinde yapılan 7. Olağan Genel Kurultayı’nda ve 17-18 Nisan 2010 tarihlerinde yapılan 8. Olağan Genel Kurultayı’nda Merkez Karar Kurulu üyeliğine seçildi ve Genel Başkan Yardımcılığına seçildi. Bu dönemlerde Ulusal Strateji Merkezi (USMER) Kurucu Başkanlığı görevini yürüttü.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı