Genel

Rusya Federasyonu Büyükelçiliği ile 2. Dünya Savaşı Paneli

Ulusal Strateji Merkezi ve Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği 20 Şubat 2021 Cumartesi günü “2. Dünya Savaşı’ndan Bugüne Vatan Savaşı” konulu panel düzenledi. Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Akalın’ın yönettiği panel, Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov’un mesajı okunarak başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda 26 milyon kayıp yaşayan Sovyetler Birliği’nin savaşı kazanmasındaki en önemli etkenin yüksek vatanseverlik ruhu ve halkın birliği olduğu vurgulanan mesajda, “Türkiye halkı da Kurtuluş Savaşı zamanında vatan savunması uğruna yüksek vatanseverlik örnekleri göstermiştir. Vatan savunması önceliği günümüze kadar her iki ülkenin de gelişmesi için en önemli etkenlerden biridir.” ifadeleri yer alıyordu.

Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği Ataşesi Dr. Yevgeniy Bahrevski, Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı Prof. Dr. Semih Koray ve Moskova Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Perinçek’in konuşmacı olarak yer aldığı panelde  İkinci Dünya Savaşı ve Sovyet cephesi çeşitli yönleriyle ele alındı; vatan savunmasının bugün için önemi tarihsel arka planı ile birlikte değerlendirildi.

Dr. Evgeniy Bahrevskiy konuşmasında Sovyetler Birliği’nin karşı karşıya kaldığı saldırıyı, Nazi Almanya’sının müttefiklerini ve savaşın kazanılmasında Rus halkın rolünü anlattı. Dr. Mehmet Perinçek ise, emperyalizm çağında vatan savaşının ne anlama geldiğini ve haklı savaş ile haksız savaş ayrımını Kurtuluş Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı’nın Sovyet cephesinden örnekler ile açıkladı. Konuşmasında yükselen Avrasya’ya dikkat çeken Prof. Dr. Semih Koray, bugün yaşanan siyasal süreçlerin ve antiemperyalist mücadelenin tarihsel köklerini anlattı; ezilen – gelişen dünyanın emperyalist sisteme karşı başarı kazanmasında stratejik ittifakların ve vatanların birlikte savunulmasının belirleyici öneme sahip olduğunu vurguladı. Etkinliğe Moskova Devlet Üniversitesi doktora öğrencisi Murat Döleker de Kırgızistan’da yaşadığı tecrübeleri aktararak katkıda bulundu. Panel Teori Dergisi’nin Youtube kanalından canlı yayınlandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı