Yürütme Kurulu Başkanından

Dünyamız büyük bir altüst oluş içerisinde. 21. Yüzyılla birlikte dünyada kuvvet dengelerinin değiştiğini görüyoruz. Ekonomi, siyaset, güvenlik, teknoloji ve enerji alanlarında Avrasya ülkelerinin öne çıktığı bir süreç yaşanıyor.

Türkiye de bu dönüşümün önemli bir parçası. 2. Dünya Savaşı sonrasında girdiğimiz Atlantik sistemi, gelinen süreçte Türkiye’nin sorunlarına çözüm üretememektedir. Hatta bu sistemin kendisi, sorunların kaynağı haline gelmiştir.

Türkiye geride bıraktığımız 75 yıllık dönemin sonunda hem uluslararası destekli ciddi terör-güvenlik problemleriyle yüz yüze gelmiş hem de neoliberal ekonomik anlayışların yarattığı darboğazlarla mücadele etmek durumunda kalmıştır. Ülkemiz geride bıraktığımız Atlantik döneminde bağımsızlığını kaybetme noktasına sürüklenmiştir.

Bugün artık komşu Batı Asya devletlerinden başlayarak Avrasya’nın derinliklerine kadar uzanan yeni bir ittifak sistemi içerisinde Türkiye’nin sorunlarının çözüleceği fikri, yaygın bir kanaate dönüşmüş durumdadır. Ülkemizin bağımsızlığını güçlendireceği ve halkının ekonomik refahını yükselteceği uluslararası iklim oluşmuştur.

USMER, dünyada ve ülkemizde yaşanan bu köklü dönüşüm sürecinde ülkemizin seçkin uzman birikimini değerlendirerek Türkiye’nin her alanda ihtiyacı olan milli politikaları geliştirmek üzere yola çıkmıştır.

USMER, bir düşünce kuruluşu olmanın yanı sıra Türk Aydını için bir mücadele ocağı olarak da GÖREV başındadır.

Şule PERİNÇEK

USMER Yürütme Kurulu Başkanı

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı